Menu dostępności
  1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Pokaż zdjęcie

Treść strony

Pomniki przyrody to ostatnie elementy, po pierwotnej Puszczy Sandomierskiej, która niegdyś porastała tutejsze tereny.
Dziś na terenie zabytkowego parku na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego możecie obejrzeć Państwo dwa pomniki przyrody.
Jest to klon zwyczajny i tulipanowiec amerykański.
Przy każdym z nim została zamontowana tablica informacyjna, mówiąca o historii oraz o wartościach przyrodniczych poszczególnych gatunków.

KLON ZWYCZAJNY (Acer platanoides)

Szacunkowy wiek 116 lat

Szacunkowa wysokość 16 metrów

Obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm wynosi 290 cm

Drzewo zostało uznane za pomnik przyrody w 1997 roku

Stan na rok 2017

Klon zwyczajny należący do rodziny klonowatych (Aceraceae), występujący w Europie za wyjątkiem południowo-zachodniej Azji, bardzo popularny w naszym kraju. Jest to spore drzewo charakteryzujące się ciemnoszarą korą, rozłożystą, bardziej kulistą koroną o szerokości nawet do 15 m.  Liście pięcio lud siedmioklapowe (10-20 cm), od góry błyszczące gładkie, a od spodu jaśniejsze. Kwiaty jednopienne, żółtawozielone, zebrane w baldachogrona na końcach pędów, rozwijające się w marcu-kwietniu, a owoce to skrzydełka szeroko rozwarte.
Syrop klonowy- produkt wytwarzany z soku klonowego. Syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż miód, nie zwiera żadnych konserwantów i można go przechowywać przez 18 miesięcy. Do produkcji syropu klonowego wykorzystywane są głównie trzy gatunki klonów: klon cukrowy, klon czerwony i klon czarny, wyróżniające się wysoką zawartością cukru w soku.
W Polsce spotkać można wiele odmian klonów. Najczęściej spotykanymi oprócz klonu zwyczajnego są klony polne, jawory i jesionolistne.

TULIPANOWIEC AMERYKAŃSKI (Liriodendron tulipifera)

Szacunkowy wiek 120 lat

Szacunkowa wysokość 22 metry

Obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm wynosi 300 cm

Drzewo zostało uznane za pomnik przyrody w 1997 roku

Stan na rok 2017

Blisko spokrewniony z magnoliami tulipanowiec amerykański jest, podobnie jak one uważany jako jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych świata. W przeciwieństwie jednak do magnolii jest to drzewo bardzo duże. Wyróżnia się przede wszystkim niezwykle atrakcyjnymi, stojącymi na gałęziach, dużymi, żółto-zielono-pomarańczowymi kwiatami przypominającymi tulipany (stąd nazwa). Nie mniej dekoracyjne od kwiatów są liście tulipanowca. Posiadają one bardzo unikalny, prostokątny w obrysie kształt tworzony przez dwie pary klap bocznych i charakterystycznie "uciętą" klapę wierzchołkową. Liście są duże- ich wielkość porównywalna jest z wielkością dłoni; latem są one intensywnie ciemnozielone, jesienią zaś przebarwiają się na jaskrawy, złocistożółty lub pomarańczowoczerwony kolor.
Wiekowe drzewa często są miejscem życia, rozwoju rzadkich i chronionych zwierząt.
W naturalnych dziuplach chętnie gnieżdżą się ptaki tj. sikory, sowy, dzięcioły, kowaliki, dudki, szpaki i kraski.
Swoje gniazda i kolonie zakładają również ssaki tj. nietoperze oraz wiewiórki i popielice.