Menu dostępności
  1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Pokaż zdjęcie

Treść strony

WYSTAWA CZASOWA
"100 LAT POLSKIEGO PIENIĄDZA"

100 lat temu, po mrocznych czasach zaborów, Polska na nowo odzyskiwała niepodległość. Wraz z nią pojawiały się kolejne instytucje i znaki świadczące o niezależności. Wojsko, parlament, rząd, aż w końcu pieniądz. Po wielu latach można było płacić nie rublem, czy koroną ale złotówką.

Wystawa „100 lat polskiego pieniądza” ma na celu przybliżyć Państwu historię zmiany jaka zaszła w naszym kraju. Zmiany, która odczuwalna była natychmiast i nie potrzeba było szukać opracowań, atlasów aby ją dostrzec. Każdy poczuł ją we własnej kieszeni.

Dzięki uprzejmości Pana Grzegorza Szewczyka mogą Państwo zobaczyć dawny pieniądz, jego wygląd, metamorfozę. Odczytać zmieniającą się historię naszej ojczyzny zapisaną na monetach i banknotach. Wystawa wzbogacona o zdjęcia, medale, pamiątki z najistotniejszych wydarzeń minionego stulecia wspaniale wprowadza nas w stan refleksji nad tym czasem. Jego jasnymi i ciemnymi stronami. W okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości, pobudza naszą wyobraźnię i prowokuje do myślenia co po nas zostanie za 100 lat.

Wystawa jest częścią Zbrojowni bilet w cenie 6 zł od osoby do nabycia w kasie przy bramie wjazdowej i sklepiku muzealnym.